data09-11-2025
Jak przechowywać miód?

Być może po zakupie słoika miodu zastanawialiście się, jak szybko będziecie musieli go zjeść, zanim się zepsuje? Mamy dobrą wiadomość – jeśli będzie odpowiednio przechowywany, to nie zepsuje się przez lata. Jednak bardzo ważne są warunki, w jakich go przechowujemy – w nieodpowiednich może na przykład sfermentować.

 

Naturalny miód pszczeli zachowuje walory smakowe i swoisty dla danej odmiany aromat, o ile przechowuje się go w optymalnych warunkach. Nie należy miodu trzymać na świetle ani w zbyt ciepłym miejscu, ponieważ dojdzie do utraty substancji bakteriobójczej zwanej inhibiną, która nadaje miodowi właściwości antybakteryjne i jest jednym z ważniejszych składników odpowiedzialnych za prozdrowotne działanie miodu. Nie należy miodu przechowywać w lodówce. Idealny będzie szklany słoik postawiony w suchym, przewiewnym miejscu o temperaturze między 8 a 20°C.

 

Czy miód się psuje?

Miód ma zdolność pochłaniania wody. Jeśli przechowuje się go w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, obserwuje się zwiększenie jego masy. Jest to związane z tym, że miód w warunkach podwyższonej wilgotności jest zdolny do pochłonięcia (zaabsorbowania) znacznej ilości wody, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju grzybów drożdżopodobnych, a ich rozwój powoduje fermentację cukrów. Tak więc miód, do którego dostanie się woda, może ulec fermentacji. Odpowiednie przechowywanie dotyczy zarówno konsumentów jak i pszczelarzy.

 

Dlatego tak ważne jest, by zaopatrywać się w miód dobrej jakości, który jest odpowiednio pozyskiwany i przechowywany we właściwych warunkach, jeszcze zanim trafi na wasz stół. Dzięki temu mamy pewność, że miód będzie nadawał się do spożycia przez długi czas.

 

Czy krystalizacja miodu powoduje utratę jego właściwości?

Krystalizacja miodu to naturalna kolej rzeczy – jest to dowód, że miód jest autentyczny i nieprzetworzony. To nic innego niż naturalny proces fizyczny, gdzie z postaci płynnej na skutek wytrącania się kryształków cukrów, głównie glukozy i fruktozy, zmienia konsystencję na stałą. Tempo krystalizacji zależy od proporcji tych cukrów, gatunku miodu oraz tego, jak jest przechowywany. Miód ten nie traci swoich właściwości.

 

Ważne jest, aby pamiętać, że miodu nie wolno zbyt mocno podgrzewać. Już w temperaturze powyżej 50°C słabnie działanie większości zawartych w nim enzymów, a temperatura około 80°C niszczy je całkowicie. W temperaturze powyżej 60°C ulega zniszczeniu wiele witamin, np. witamina C, a także cholina, wyżej wspomniana bakteriobójcza inhibina, część witamin z grupy B i inne. Miód zbyt silnie podgrzewany traci swoje cenne właściwości. Pamiętając o tych zasadach, będziemy mogli cieszyć się walorami smakowymi i zdrowotnymi miodu przez długi czas.